Ndërlidhjet

Çekia kryen studim për zbulimin e rasteve të padiagnostikuara me koronavirus


Pragë

Republika Çeke do të nisë një studim gjithëpërfshirës, për të përcaktuar numrin e rasteve të pazbuluara me koronavirus në popullatën e saj.

Ministri i Shëndetësisë, Adam Vojtech, tha se 27,000 njerëz në gjithë Çekinë do të testohen gjatë dy javëve të ardhshme, nisur nga e enjtja.

Studimi do të kryehet në pjesë të ndryshme të këtij vendi.

Popullata e testuar do të përfshijë vullnetarë dhe një grup të zgjedhur të njerëzve që vuajnë nga sëmundjet kronike.

Rezultatet do të bëhen publike në fillim të majit dhe pritet t’iu ndihmojnë autoriteteve për të planifikuar heqjen e masave të izolimit, të ndërmarra për të frenuar pandeminë.

Sipas shifrave të Ministrisë së Shëndetësisë në Republikën Çeke, 6,914 persona janë infektuar me koronavirus.

Raste aktive janë 5,121, ndërsa 196 kanë humbur jetën.

XS
SM
MD
LG