Ndërlidhjet

Irani liron përkohësisht të burgosurit e huaj


Pamje nga burgjet në Iran.

Irani ka njoftuar të martën për 88 vdekje të reja, si pasojë e koronavirusit të ri, teksa autoritetet kanë liruar më shumë se 1,000 të burgosur të huaj për shkak të pandemisë.

Sipas zëdhënësit të Ministrisë së Shëndetësisë, Kianoush Jahanpour, marrë parasysh numrin e viktimave në 24 orët e fundit, numri total i të vdekurve në këtë shtet ka arritur në 5,297.

Shtetasit e huaj kanë qenë në mesin e 100,000 të burgosurve që janë liruar në disa faza nga muaji mars.

Aty është përfshirë gruaja britaniko-iraniane, Nazanin Zaghari-Ratcliffe, e arrestuar më 2016, e cila është dënuar me pesë vjet burgim për rebelim.

“Çfarë ka bërë Irani është se po garanton shëndetin e të burgosurve dhe dhënia e lejes për liri është një veprim i rëndësishëm” në krahasim me atë që kanë bërë shtetet tjera, ka thënë zëdhënësi i gjyqësorit, Gholamhossein Esmaili.

Një panel i ekspertëve të Kombeve të Bashkuara për të Drejta të Njeriut i ka bërë thirrje Iranit javën e kaluar për zgjatje të listës së të burgosurve që duhen të lirohen përkohësisht, pas përhapjes së sëmundjes Covid-19, që shkakton koronavirusi i ri.

Esmaili në anën tjetër ka thënë se Irani nuk duhet të kritikohet për “qasjen diskriminuese” pasi ka vepruar në mënyrë të “shkëlqyeshme” në krahsim me Britaninë dhe Shtetet e Bashkuara.

Sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins, Irani deri më tani ka regjistruar 84,802 persona të infektuar me koronavirusin e ri.

Për më shumë lajme rreth koronavirusit përcilleni blogun e Radios Evropa e Lirë.

XS
SM
MD
LG