Ndërlidhjet

Rritje e lehtë e numrit të të infektuarve me koronavirus në Gjermani


Hanau, Gjermani

Gjermania tha se ka regjistruar edhe 2,237 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit.

Shifra paraqet një rritje të lehtë të numrit të të infektuarve, për të dytën ditë me radhë, tha Instituti i Sëmundjeve Infektive Robert Koch.

Numri i përgjithshëm i të infektuarve tani është 145,694, edhe pse rreth dy të tretat e tyre tashmë janë shëruar.

Në 24 orët e fundit është rritur për 281 edhe numri i viktimave, i cili aktualisht është 4,879.

Këtë javë, Gjermania ka lehtësuar disa masa të izolimit, të ndërmarra për frenimin e përhapjes së sëmundjes.

Autoritetet atje kanë hapur disa dyqane të vogla dhe kanë lejuar rinisjen e disa orëve mësimore.

Kancelarja Angela Merkel ka kërkuar që Gjermania të jetë e kujdesshme dhe e disiplinuar në luftën kundër koronavirusit, për të shmangur, siç ka thënë ajo, rikthimin e sëmundjes në javët e ardhshme.

Gjermania, edhe pse ka numër të madh të të infektuarve, ajo ka numër më të vogël të viktimave krahasuar me vendet tjera evropiane: Italinë, Spanjën dhe Francën – secila me mbi 20,000 të vdekur.

Suksesi relativ i Gjermanisë në trajtimin e koronavirusit u është atribuar kryesisht testimeve masive.

XS
SM
MD
LG