Ndërlidhjet

Elon Musk zotohet për bartje të selisë së kompanisë Tesla


Ilustrim.

Shefi i kompanisë Tesla, Elon Musk ka thënë se do të bartë selinë e fabrikës së prodhimit të makinave jashtë Kalifornisë, pasi i është kërkuar që të mbyllë atë.

“Tesla do të ndryshojë selinë dhe programet e së ardhmnes në Teksas/Nevada”, ka njoftuar ai.

Kjo kompani ka thënë se do të ngre padi kundër qarkut Alameda në Kaliforni.

Departamenti shtetëror i këtij qarku ka refuzuar që t’i lejojë fabrikës Tesla që të rihapet të premten, duke përmendur masat e izolimit si arsyetim.

Sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins, 2,632 persona kanë vdekur në Kaliforni, si pasojë e koronavirusit.

Prej 23 marsit, të gjitha operacionet, përveç atyre bazike, janë pezulluar në kompaninë Tesla, afër San Franciskos, për shkak të vendimeve të marra nga autoritetet.

Kjo kompani ka mbi 10,000 punëtorë dhe krijon rreth 415,000 makina çdo vit.

XS
SM
MD
LG