Ndërlidhjet

BIK: Fitër Bajrami nuk do të falet në xhami


Për shkak të pandemisë me koronavirus, Fitër Bajrami këtë vit nuk do të falet në xhamitë e Kosovës.

Sipas njoftimit të Bashkësisë Islame të Kosovës, në kohën e Fitër Bajramit, myftiu i Kosovës, Naim Tërnava do t’i drejtohet opinionit drejtpërdrejt me mesazh për këtë festë.

“Njoftojmë opinionin se për shkak të pandemisë, Myftiu Naim Tërnava ka anuluar edhe pritjen tradicionale të Fitër Bajramit. Kryesia e Bashkërisë Islame të Kosovës edhe njëherë fton besimtarët dhe gjithë opinionin e gjerë që t’u përmbahet udhëzimeve dhe rekomandimeve të Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik për t’u mbrojtur nga Pandemia”, është thënë të premten në njoftimin e BIK-ut.

Si pasojë e përhapjes së sëmundjes, Covid-19, që shkakton koronavirusi, në Kosovë janë mbyllur shumë institucione, përfshirë xhamitë.

Në shenjë proteste për moshapjen e tyre, disa të rinj myslimanë në Prishtinë, janë mbledhur të martën në sheshin ‘Skenderbe’ dhe janë falur.

Marrë parasysh të dhënat e fundit, deri në tani në këtë shtet janë raportuar 1.004 persona të infektuar me këtë virus.

Prej tyre 772 janë shëruar dhe 29 kanë vdekur.

XS
SM
MD
LG