Ndërlidhjet

Moska nis testimin falas të qytetarëve për antitrupa të koronavirusit


Moskë, Rusi

Institucionet mjekësore në Moskë kanë nisur të kryejnë teste falas për të mbledhur informacione mbi praninë e antitrupave të koronavirusit te banorët e kryeqytetit rus.

Zëvendëskryetarja e Moskës, Anastasia Rakova, tha se qytetarët mund të regjistrohen në mënyrë elektronike në spitale, për të bërë testin e antitrupave.

“Takimi duhet të bëhet 14 ditë para [testit]. Rezultati do të jetë i gatshëm brenda tre ditësh”, tha ajo.

Spitalet në Moskë, sipas saj, mund të mbledhin deri në 5,000 mostra në ditë.

Njoftimi vjen pasi zyrtarët thanë se numri i përgjithshëm i rasteve me koronavirus në Rusi ka rënë për të dytën ditë me radhë.

Në 24 orët e fundit, ata identifikuan 8,338 raste të reja me koronavirus dhe 161 viktima.

Në total, Rusia ka mbi 370,600 të infektuar dhe 3,968 të vdekur nga koronavirusi.

XS
SM
MD
LG