Ndërlidhjet

Në mjediset me shumicë serbe në Kosovë, 258 të infektuar me koronavirus


Ilustrim.

Që nga fillimi i pandemisë, në mjediset me shumicë serbe në Kosovë, janë regjistruar 258 persona me koronavirusin e ri, që e shkakton sëmundjen COVID-19.

Nga sëmundja kanë vdekur 10 persona.

Vetëm në dy ditët e fundit janë testuar 123 persona dhe prej tyre 96 kanë dalë pozitiv në koronavirus.

Të dhënat janë siguruar nga Instituti i Shëndetit Publik në Mitrovicën e Veriut, i cili funksionon në kuadër të sistemit shëndetësor të Serbisë.

Vetëm në tre javët e fundit numri i përgjithshëm i të infektuarve ka arritur në 139.

Nga ky numër, 122 janë nga komunat në veri të Kosovës: Mitrovicë e Veriut, Zveçan, Zubin Potok dhe Leposaviq, ndërsa 17 janë nga zonat e tjera të banuara me serbë në Kosovë.

Para kësaj periudhe, këto lokalitetet për 20 ditë rresht nuk kishin shënuar asnjë raste me koronavirus, përkatësisht nga 29 maji deri më 18 qershor.

Që nga data 12 mars, sipas të dhënave, janë testuar 2.252 persona.

Në katër komunat veriore, numri i përgjithshëm i të infektuarve është 237, ndërkaq në mjediset tjera të banuara me serbë në Kosovë janë 21 të infektuar.

Në raportet zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike (IKSHPK) të Kosovës nuk përfshihen në baza ditore të dhënat nga mjediset e banuara me shumicë serbe, megjithëse Ministria e Shëndetësisë së Kosovës i tha Radios Evropa e Lirë se ata pranojnë raporte nga komunat me shumicë serbe.

Për shembull, më 8 korrik, 214 raste të reja të koronavirusit u regjistruan në Kosovë nga 413 të testuar. Në raport nuk u publikuan të dhënat nga mjediset e banuara me shumicë serbe.

Në këto mjedise janë raportuar 96 raste të reja në ditët e fundit.

Epidemiologu i Institutit të Shëndetit Publik në Mitrovicën e Veriut, Aleksandar Antonijeviq, i tha Radios Evropa e Lirë se të dhënat për pacientët në zonat serbe janë përfshirë në një bazë të dhënash në nivel të shtetit të Serbisë.

Sipas raportit të IKSHPK-së të publikuar të mërkurën, numri i përgjithshëm i të infektuarve me koronavirus në Kosovë ka arritur në 4.100.

Prej tyre, 86 persona kanë vdekur nga sëmundja COVID-19 ndërsa 2.063 janë shëruar.

XS
SM
MD
LG