Ndërlidhjet

“Nuk mundem t’ua fal” - nëna kërkon përgjigje 25 vjet pas gjenocidit në Srebrenicë


“Nuk mundem t’ua fal” - nëna kërkon përgjigje 25 vjet pas gjenocidit në Srebrenicë
Ju lutem të prisni

No media source currently available

0:00 0:06:04 0:00

Njëzetepesë vjet më parë, më shumë se 8,000 burra dhe djemë myslimanë të Bosnjës u vranë nga forcat serbe të Bosnjës në Srebrenicë, masakër kjo e cila u shpall zyrtarisht si gjenocid. Data 11 korrik shënon përvjetorin e zymtë të asaj ngjarjeje- vrasjen më të madhe masive në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore. Ramiza Gurdiq humbi burrin e saj dhe dy djemtë në masakrën e vitit 1995 dhe ka kaluar një çerek shekulli duke kërkuar për eshtrat e tyre dhe duke kërkuar përgjigje. (Përgatiti Donika Alihajdaraj, Bujar Tërstena).

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG