Ndërlidhjet

BE-ja nuk njeh rezultatet e zgjedhjeve në Bjellorusi, do të vendosë sanksione


Foto nga takimi virtual i liderëve të BE-së.

Bashkimi Evropian nuk do të njohë rezultatet e zgjedhjeve në Bjellorusi dhe do të vendosë sanksione ndaj personave të përfshirë në mashtrimet zgjedhore si dhe në shtypje të protestave, ka thënë shefi i Këshillit Evropian, Charles Michel.

Ky vendim i BE-së, që u tha se ishte unik, vjen pas mbajtjes së një samiti virtual të liderëve të vendeve të bllokut.

BE-ja ka thënë se do të vendosë sanksione të targetuara ndaj personave në Bjellorusi që janë përgjegjës për brutalitetin ndaj qytetarëve gjatë protestave paqësore në këtë vend si dhe për mashtrimet në procesin zgjedhor.

Kryetarja e Komisionit Evropian, Ursula van der Leyen ka thënë se këto sanksione do të drejtohen ndaj personave përgjegjës për dhunën dhe nuk janë kundër qytetarëve të këtij shteti.

Van der Leyen ka thënë se BE-ja është e impresionuar nga guximi që kanë dëshmuar qytetarët bjellorusë në kërkim të demokracisë dhe lirisë së shprehjes. Ajo ka paralajmëruar se mjetet që BE-ja ia kishte dedikuar autoriteteve bjelloruse, tashmë do të rialokohen për qytetarët e këtij vendi.

BE-ja do të ndajë 53 milionë euro për të mbështetur qytetarët e Bjellorusisë si dhe mediat dhe shoqërinë civile. Por, këto mjete do të jenë edhe ndihmë që ky bjellorusët të përballen me pasojat e shkaktuara nga pandemia e koronavirusit.

“Mesazhi ynë është i qartë: ndaleni dhunën, ne nuk tolerojmë dhunën e as pandëshkueshmërinë”, ka thënë presidenti i Këshillit Evropian, Michel, duke shtuar se BE-ja do ta përcjellë nga afër situatën në Bjellorusi.

Ndërkaq, duke folur rreth bisedës që ka pasur Michel më 18 gusht me presidentin rus, Vladimir Putin, ai ka thënë se kjo bisedë ka qenë e rëndësishme që të përcillet qëndrimi i BE-së, se për situatën në Bjellorusi, zgjidhja duhet të gjendet brenda shtetit dhe të mos ketë ndërhyrje nga jashtë.

Michele ka thënë se me Putinin janë pajtuar se në këto rrethana nuk duhet të ndërhyhet ushtarakisht.

Ndërkaq, e pyetur për mbajtjen eventuale të zgjedhjeve të reja në Bjellorusi, presidentja e Komisionit Evropian, Ursula van der Leyen tha se kjo ju takon qytetarëve bjellorusë dhe nëse ata kërkojnë zgjedhje të reja, BE-ja do t’i mbështesë.

“U takon qytetarëve të Bjellorusisë që të vendosin për të ardhmen e shtetit të tyre”, u shpreh ai.

Takimi virtual, përmes video-lidhjes i Këshillit Evropian u zhvillua vetëm për të ndërmarrë masa ndaj Bjellorusisë për trazirat e fundit në këtë shtet dhe për të dëshmuar se BE-ja është e shqetësuar për situatën atje.

Lukashenka jep urdhër për ndaljen e trazirave

Ky takim i BE-së vjen pak orë pasi presidenti i Bjellorusisë, Alyaksandr Lukashenka, udhëzoi Ministrinë e Punëve të Brendshme të ndalojë trazirat në vend, veçanërisht në kryeqytetin Minsk.

“Nuk duhet të ketë më trazira në Minsk. Njerëzit janë të lodhur. Njerëzit kërkojnë paqe dhe qetësi", tha Lukashenka më 19 gusht, sipas agjencisë së lajmeve shtetërore BelTA.

Ai gjithashtu urdhëroi autoritetet kufitare të rrisin sigurinë në zonën kufitare për të parandaluar hyrjen e "luftëtarëve dhe armëve".

Lukashenka, gjithashtu ka thënë se një grup i punonjësve të mediave shtetërore që hynë në grevë si pjesë e protestave, nuk do të lejohen të kthehen në punët e tyre, raporton Reuters.

Vala e zemërimit në Bjellorusi është rritur prej kur Komisioni Qendror Zgjedhor ka thënë se presidenti Alyaksandr Lukashenka, që është në pushtet nga viti 1994, ka fituar 80.1 për qind të votave, për dallim nga kandidatja e opozitës, Svetlana Tikhanovskaya me 10.12 për qind.

Opozita thotë se zgjedhjet presidenciale të 9 gushtit ishin të manipuluara.

Liderja e opozitës në Bjellorusi, Svyatlana Tsikhanouskaya u bëri thirrje liderëve evropianë të "mbështesin zgjimin" e vendit të saj dhe të respektojnë zgjedhjen e popullit bjellorus.

Tsikhanouskaya e bëri thirrjen përmes një adresimi me video drejtuar Këshillit Evropian.

"Unë ju bëj thirrje që të mos i njihni këto zgjedhje mashtruese. Lukashenka ka humbur të gjithë legjitimitetin në sytë e kombit tonë dhe botës", tha ajo, raporton Reuters.

Tsikhanouskaya aktualisht gjendet në Lituani pasi është larguar nga Bjellorusia menjëherë pas zgjedhjeve presidenciale.

Tsikhanouskaya, e cila mblodhi dhjetëra mijëra njerëz në tubimet e saj të fushatës zgjedhore, pretendon se në të vërtetë ka marrë midis 60 dhe 70 për qind të votave.

Përgatiti: Kestrin Kumnova
XS
SM
MD
LG