Ndërlidhjet

Twitter fsheh postimin e Trumpit për “zhdukjen e avantazhit” të tij


Presidenti amerikan, Donald Trump.
Presidenti amerikan, Donald Trump.

Një ditë pas zgjedhjeve në SHBA, Twitter ka fshehur një postim të presidentit Donald Trump, në të cilin ai ka shkruar se avantazhi i tij në shtetet kyçe, të udhëhequra nga demokratët, “ka nisur të zhduket me magji”.

Twitter ka ndërmarrë veprim të ngjashëm edhe ndaj një postimi tjetër, në të cilin Trump ka thënë se kundërshtarët e tij “janë duke bërë përpjekje t’i vjedhin votat”.

Të dyja mesazhet janë tani të fshehura pas paralajmërimeve se këto pretendime janë të diskutueshme dhe mund të jenë çorientuese.

Fshehja e tyre po ashtu i kufizon mundësitë e përdoruesve për të pëlqyer postimet ose për t’u përgjigjur në to.

Facebook ka vendosur “kuti të kontrollit të fakteve” te mesazhet e njëjta të Trumpit në platformën e tij, duke thënë se rezultatet përfundimtare mund të marrin më shumë kohë se normalisht.

Facebook nuk i ka kufizuar pëlqimet apo komentet në mesazhet e Trumpit.

Twitter nuk ka reaguar ndaj ndonjë postimi të rivalit demokrat të Trumpit, Joe Biden, por ka fshehur një postim të kryetarit të Partisë Demokratike në Uiskonsin, Ben Wikler, i cili ka thënë se “Joe Biden sapo e ka fituar Uiskonsinin”.

Fushata e presidentit Trump tha se rrjetet sociale vazhdojnë fushatën e tyre “për të censuruar dhe heshtur presidentin”.

Rezultati i zgjedhjeve të 3 nëntorit në SHBA është i paqartë ende, pasi numërimi i votave në disa shtete kyçe vazhdon.

Për më shumë informacione nga zgjedhjet në SHBA, përcilleni blogun e Radios Evropa e Lirë.

XS
SM
MD
LG