Ndërlidhjet

Xhorxhia e SHBA-së shkon në rinumërim


Xhorxhia, SHBA

Sekretari i shtetit të Xhorxhias në SHBA, Brad Raffensberger, tha se votat e zgjedhjeve presidenciale në këtë shtet do të rinumërohen.

Ai po ashtu tha se 4,169 vota mbeten për t’u numëruar dhe se rreth 8,000 vota të ushtrisë me kusht janë ende në postë dhe do të numërohen vetëm nëse arrijnë deri në fund të ditës.

“Tani për tani, Xhorxhia është shumë pranë rezultatit”, tha ai, por shtoi se “me një diferencë kaq të vogël, do të ketë rinumërim”.

Kandidati demokrat për president, Joe Biden, ka epërsi të vogël ndaj presidentit Donald Trump në Xhorxhia, me vetëm pak më shumë se 1,000 vota.

“Interesi për zgjedhjet tona padyshim që shkon përtej kufijve të Xhorxhias. Rezultati përfundimtar në Xhorxhia, në këtë pikë, ka implikime të mëdha për të gjithë vendin”, tha Raffensberger.

Xhorxhia i siguron një kandidati 16 vota elektorale.

Sipas rezultatve të deritanishme, Biden i ka 253 vota elektorale, ndërsa Trump 214.

Një kandidati i duhen së paku 270 vota të tilla për t’u zgjedhur president.

Numërimi i votave në disa shtete kyçe, përfshirë Pensilvaninë që ka 20 vota elektorale, vazhdon.

Rinumërimi në Xhorxhia mund ta vonojë shpalljen e fitores nga cilido kandidat.

Lexoni edhe këtë:

XS
SM
MD
LG