Ndërlidhjet

Qeveria afgane dhe talibanët arrijnë marrëveshje "historike" në bisedimet për paqe


Forcat afgane të sigurisë.

Zyrtarët e Qeverisë afgane dhe përfaqësuesit e talibanëve kanë thënë se janë pajtuar në parim për një marrëveshje të zhvillimit të bisedimeve për paqe.

Kjo njëherësh përbën marrëveshjen e tyre të parë të shkruar në 19 vjetët e fundit të luftës.

Njoftimi i 2 dhjetorit është konsideruar pikë kthese sepse u jep negociatorëve më shumë kohë për të kaluar në çështje më substanciale.

Aty përfshihen bisedimet me qëllim të arritjes së armëpushimit.

“Negociatat aktuale të të dyja palëve negociatore tregojnë se ka gatishmëri në mesin e afganëve për të arritur paqe substanciale dhe të dyja palët janë të përkushtuara për të vazhduar përpjekjet e tyre të sinqerta për të arritur paqe të qëndrueshme në Afganistan”, ka thënë Nader Nadery, anëtar i ekipit negociator nga ana e Qeverisë afgane.

Një përfaqësues i talibanëve ka publikuar pothuajse deklaratën e njëjtë në rrjetin social, Twitter.

Në deklaratën e tyre të përbashkët është thënë “të jetë caktuar një komitet i përbashkët për të përgatitur temat e agjendës” për bisedime të paqes.

Kjo marrëveshje vjen pas disa muajsh të bisedimeve në kryeqytetin e Katarit, Doha.

Të dyja palët vazhdojnë të jenë në luftë, meqë sulmet e talibanëve ndaj forcave të Qeverisë afgane janë duke vazhduar.

Marrëveshja është “një hap përpara drejt nisjes së negociatave për çështjet kyçe, duke përfshirë armëpushimin, si çelës të popullit afgan për paqe afatgjatë”, ka thënë zëdhënësi i presidencës afgane, Sediq Sediqqi, duke cituar presidentin, Ashraf Ghani.

Si Shtetet e Bashkuara, ashtu edhe Katari, e kanë konsideruar marrëveshjen “moment historik”.

Qeveria e përkrahur nga Shtetet e Bashkuara ka qenë në pushtet në Afganistan prej pushtimit amerikan më 2001, ndonëse talibanët kanë fituar kontroll në disa pjesë të këtij vendi viteve të fundit.

Sipas marrëveshjes së nënshkruar mes Shteteve të Bashkuara dhe talibanëve në Doha, në shkurt të këtij viti, të gjitha forcat e huaja duhet të largohen nga Afganistani deri në maj të vitit 2021, në këmbim me garanci për siguri nga ana e grupit militant.

Presidenti amerikan, Donald Trump ka kërkuar që të përshpejtohet procesi i tërheqjes së trupave amerikane, duke thënë se dëshiron të ketë në shtëpi të gjithë trupat për Festën e Krishtlindjes.

Administrata e presidentit amerikan, Donald Trump ka njoftuar se 2,000 trupa do të largohen nga Afganistani në mesin e muajit janar, duke lënë mbrapa vetëm 2,500 të tjerë.

XS
SM
MD
LG