Ndërlidhjet

Biden shfuqizon disa vendime të Trumpit


Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden.

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, nënshkroi disa urdhra ekzekutivë që zhbëjnë disa politika të paraardhësit të tij, Donald Trump.

Urdhri i parë i tillë e bën të detyrueshme veshjen e maskës nga punonjësit federalë, si masë për parandalimin e përhapjes së koronavirusit.

Me urdhrat e tjerë të nënshkruar nga Biden, mes tjerash, ndalohet ndërtimi i murit në kufirin e SHBA-së me Meksikën, hiqen ndalesat e udhëtimit nga disa vende kryesisht me shumicë myslimane, si dhe anulohet vendimi për tërheqjen e SHBA-së nga Marrëveshja e Parisit për Klimën.

"Nuk ka kohë për të humbur kur bëhet fjalë për të trajtuar krizat me të cilat përballemi," shkroi ai në Twitter, kur u drejtua për në Shtëpinë e Bardhë pas inaugurimit të tij.

Pas hyrjes në Shtëpinë e Bardhë, Biden tha se paraardhësi i tij, Donald Trump i kishte lënë një letër shumë bujare.

"Meqenëse ishte private, nuk do të flas për këtë derisa të flas me të. Por, ishte letër bujare", tha Biden.

Dita e Bidenit
Ju lutem prisni
Embed

No media source currently available

0:00 0:03:51 0:00

Demokrati Joe Biden u inaugurua të mërkurën si presidenti i 46-të i Shteteve të Bashkuara. Kamala Harris po ashtu bëri betimin si nënpresidente.

Biden, 78 vjeç, është presidenti më i vjetër amerikan që merr detyrën.

Ai i ka fituar zgjedhjet presidenciale të 3 nëntorit, 2020, kundrejt republikanit, Donald Trump. Kongresi e ka miratuar fitoren e tij më 6 janar.

Trump nuk mori pjesë në ceremoninë e inaugurimit.

XS
SM
MD
LG