Ndërlidhjet

Kërcënime me vdekje për gazetarët serbë që shkruan për Kosovën e Ukrainën


Kërcënime me vdekje për gazetarët serbë që shkruan për Kosovën e Ukrainën
Ju lutem të prisni

No media source currently available

0:00 0:02:32 0:00

Gazeta kryesore në Serbi, Danas, është vënë nën mbrojtje të policisë, pasi është kërcënuar se do ta ketë fatin e njëjtë sikurse revista satirike franceze, Charlie Hebdo. Disa gazetarë të kësaj të fundit janë vrarë nga një sulm i ekstremistëve islamistë në vitin 2015. Kryeredaktori i Danasit thotë se kërcënimet e nacionalistëve të ekstremit të djathtë lidhen me mbulimin e luftës në Ukrainë dhe të marrëdhënieve të Serbisë me Kosovën. (Përgatitën: Valona Tela, Ibrahim Berisha)

XS
SM
MD
LG