Ndërlidhjet

Ajri ngufatës


Ajri ngufatës
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:00:55 0:00

Ndotja e ajrit në disa qytete të Kosovës ka arritur në nivel të rrezikshmërisë për shëndetin e qytetarëve. Sipas të dhënave të institucioneve, me nivelin më të lartë të ndotjes së ajrit po përballet Prishtina, pasuar nga qyteti i Gjilanit, Mitrovica dhe Drenasi. Matjet online që po bëhen nga Agjencia për Mbrojtjen e Mjedisit të Kosovës dhe Ambasada Amerikane, tregojnë që ndotja e ajrit në periudha të caktuara kohore kalon mbi vlerat e lejuara. Përkeqësimi i nivelit të cilësisë së ajrit ka vënë në alarm institucionet në Kosovë, të cilat thonë të kenë marrë masa për reduktimin e ndotjes së ajrit.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG