Ndërlidhjet

Kritika ndaj Kurtit pas votimit në zgjedhjet e Shqipërisë 


Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti. Fotografi nga arkivi.

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon e ka quajtur të “papranueshëm” votimin e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti në zgjedhjet parlamentare të Shqipërisë.

Kurti, që ka edhe shtetësi të Shqipërisë, të dielën, më 25 prill, votoi në zgjedhjet parlamentare të Shqipërisë.

“Nuk e kuptoj se çfarë është kjo. Në njërën anë, të gjithë në Kosovë ankohen për ndërhyrjen nga Serbia apo nga vet presidenti, Aleksandar Vuçiq, por në anën tjetër, kryeministri i Kosovës madje voton në një shtet fqinj. E papranueshme. Të paktën për mua”, ka shkruar von Cramon në rrjetin social, Twitter.

Edhe Enver Hoxhaj, ushtrues i detyrës së kryetarit të Partisë Demokratike të Kosovës në opozitë, ka kritikuar Kurtin, duke thënë se atij i “më shumë i interesojnë bashkëpartiakët atje se fati i bashkëqytetarëve këtu”.

Partia e Kurtit, Lëvizja Vetëvendosje garon në zgjedhjet në Shqipëri me tre kandidatë të regjistruar si të pavarur.

Kryeministri Kurti, përmes një postimi në Facebook ka thënë se “votimi është detyrë qytetare për ata që e duan demokracinë”.

Shqipëria po mban zgjedhjet e përgjithshme, prej ku do të dalë kuvendi dhe qeveria e re, që do ta udhëheqë vendin në katër vjetët e ardhshme.

Në këto zgjedhje, të drejtë vote kanë 3.6 milionë qytetarë.

XS
SM
MD
LG