Ndërlidhjet

Joseph: BE-ja duhet të ketë pozicion unanim për çështjen e Kosovës


Joseph: BE-ja duhet të ketë pozicion unanim për çështjen e Kosovës
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:05:17 0:00

Profesori Edward P. Joseph nga Universiteti Johns Hopkins në Uashington beson se Bashkimi Evropian duhet të vendosë në mënyrë unanime për çështjen e Kosovës dhe në këtë mënyrë, bashkë me Shtetet e Bashkuara, të fitojë ndikim në krijimin e stabilitetit në Ballkan. Ai beson se Perëndimi duhet t’i japë fund qasjes privilegjuese që ka ndaj Serbisë, për shkak të qëndrimit që ka kjo e fundit ndaj Kosovës. Ai po ashtu propozon miratimin e dy parimeve nga blloku evropian dhe NATO-ja, përmes së cilave ndalet agresioni politik dhe shmangen ndryshimet territoriale.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG