Ndërlidhjet

Bekimi i një martese në kufirin e kontestuar


Bekimi i një martese në kufirin e kontestuar
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:02:28 0:00

Një martesë në një fshat të ndarë në kufirin ndërmjet Kirgizisë dhe Taxhikistanit ka vënë në pah sfidat e shkaktuara nga një mosmarrëveshje e vazhdueshme ndërmjet dy vendeve të Azisë Qendrore. Ceremonia është mbajtur në Kirgizi, por të afërmit e nuses në Kazakistan nuk morën pjesë në të, dhe arritën vetëm të japin bekimin e tyre nga largësia. Kufiri midis dy vendeve qëndron i mbyllur që nga pranvera e vitit 2021, pas një konflikti të armatosur. (Përgatitën: Trim Haliti dhe Ekrem Fazliu)

XS
SM
MD
LG