Ndërlidhjet

Ngjarjet që iu paraprinë tensioneve në veri


Ngjarjet që iu paraprinë tensioneve në veri
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:08:23 0:00

Katër komunat veriore të Kosovës, Mitrovica e Veriut, Zveçani, Zubin Potoku dhe Leposaviqi, kanë mbetur pa përfaqësuesit serbë në institucionet e Kosovës. Në këto komuna të banuara kryesisht nga qytetarët serbë, dhanë dorëheqje zyrtarët policorë, kryetarët e komunave si dhe administrata lokale, por edhe prokurorët, gjyqtarët dhe stafi administrativ gjyqësor. Por, çfarë ndikoi në rritjen e tensioneve dhe largimin e serbëve nga institucionet e Kosovës?

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG