Ndërlidhjet

OKB: Të paktën 847 civilë të vrarë në Ukrainë


Një grua duke kaluar pranë një dritareje të dëmtuar, rrugës për të vendosur lule në një memorial të improvizuar për viktimat e granatimeve të fundit në qytetin e Donetsk në Ukrainë, të kontrolluar nga separatistët, 15 mars 2022.
Një grua duke kaluar pranë një dritareje të dëmtuar, rrugës për të vendosur lule në një memorial të improvizuar për viktimat e granatimeve të fundit në qytetin e Donetsk në Ukrainë, të kontrolluar nga separatistët, 15 mars 2022.

Të paktën 847 civilë, përfshirë 64 fëmijë, u vranë në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit më 24 shkurt e deri më 18 mars, tha Zyra e OKB-së për të Drejtat e Njeriut (OHCHR).

Po ashtu, sipas OHCHR-së 1,399 civilë të tjerë, duke përfshirë 78 fëmijë, u plagosën, kryesisht nga bombardimet dhe sulmet ajrore.

Ukrainasi që humbi familjen nga sulmi rus flet për tragjedinë
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:05:47 0:00

Shumica e viktimave u shkaktuan nga armët shpërthyese, të tilla si granatimet nga artileria e rëndë dhe sistemet e raketave me shumë tyta, si dhe nga raketat dhe sulmet ajrore, tha OHCHR-ja.

Besohet se shifrat mund të jenë edhe më të larta, sepse OHCHR nuk ka qenë ende në gjendje të verifikojë raportet për viktimat nga disa qytete të goditura rëndë, thuhet në deklaratë.

Rusia ka nisur pushtimin e Ukrainës më 24 shkurt, pasi nuk ka marrë garanci nga NATO-ja se nuk do të zgjerohet më drejt lindjes.

  • Për t’u informuar rreth zhvillimeve më të fundit lidhur me Ukrainën, ndiqeni blogun tonë.
XS
SM
MD
LG