Ndërlidhjet

Mariupoli, 31 mars, 2022
Mariupoli, 31 mars, 2022

Pushtimi rus i Ukrainës

Rusia ka nisur pushtimin e paprovokuar të Ukrainës më 24 shkurt. Presidenti rus, Vladimir Putin, e ka cilësuar si "operacion special". Perëndimi e ka dënuar ashpër pushtimin dhe ka vendosur një varg sanksionesh të rënda kundër Rusisë.

  • Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, urdhëroi një “operacion ushtarak” në Ukrainë, në orën 5:55 të mëngjesit të 24 shkurtit, 2022. Disa minuta më vonë pasuan granatimet e para.
  • Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, shpalli gjendje lufte në vend.
  • Shtetet e Bashkuara, Bashkimi Evropian dhe NATO-ja e dënuan sulmin dhe u zotuan se do ta mbajnë Rusinë përgjegjëse.
  • Më 21 shkurt, presidenti rus, Vladimir Putin, ka marrë vendim për njohjen e rajoneve separatiste të Ukrainës, Donjeck dhe Luhansk, si shtete të pavarura, dhe ka urdhëruar vendosjen e forcave ruse në ato territore. Perëndimi e ka dënuar fuqishëm këtë veprim, duke e cilësuar si uvertyrë për pushtim të plotë.
  • Rusia ka grumbulluar më shumë se 150,000 forca të armatosura dhe pajisje të rënda ushtarake në kufijtë me Ukrainën - gjë të cilën NATO-ja e ka përshkruar si grumbullimin më të madh ushtarak në kontinentin evropian që nga fundi i Luftës së Ftohtë.
  • Udhëheqësi rus po përpiqet të parandalojë anëtarësimin e Ukrainës në NATO - gjë të cilën e ka cilësuar si kërcënim ekzistencial - dhe të ndalojë zgjerimin e aleancës perëndimore drejt lindjes.
23:07 3.4.2022

Të nderuar lexues, këtu e mbyllim mbulimin direkt të zhvillimeve në Ukrainë, që kemi nisur më 24 shkurt, në ditën kur Rusia ka nisur pushtimin e fqinjit të saj. Për informacionet e fundit nga kjo luftë, na përcillni në rubrikën e lajmeve.

Për analiza, video nga vendi i ngjarjes, fotografi, infografika, klikoni në rubrikën: Lufta në Ukrainë.

Po ashtu, vazhdoni të na përcillni edhe në llogaritë e radios sonë në Facebook, Twitter, Instagram dhe YouTube.

Radio Evropa e Lirë ju falënderon për besimin!

23:02 3.4.2022

Papa nderon gazetarët e vrarë në Ukrainë

Pas vizitës në Maltë, Papa Françesku ka nderuar gazetarët e vrarë gjatë luftës në Ukrainë.

“Dëshiroj të shpreh ngushëllimet e mia për kolegët tuaj të rënë, nga cilado anë që ishin ata”, tha ai.

“Puna juaj është një punë për të mirën e përbashkët. Ata kanë rënë në shërbim të së mirës së përbashkët të informacionit. Të mos harrojmë se ata ishin të guximshëm. Unë lutem për ta, lutem që Zoti të shpërblejë punën e tyre!”, tha ai.

Të paktën gjashtë gazetarë kanë vdekur deri tani që kur forcat ruse pushtuan Ukrainën në fund të shkurtit.

Duke folur me gazetarët në bordin e aeroplanit që kthehej nga Malta, Papa Françesku përsëriti gjithashtu se ishte gati të bënte një udhëtim në kryeqytetin ukrainas, Kiev, por shtoi se ai ende nuk kishte vendosur nëse do të ishte e mundur.

22:39 3.4.2022

Protestë në mbështetje të Ukrainës në Letoni

Qindra njerëz u mblodhën të dielën në qytetin Daugavpils të Letonisë, për t’u solidarizuar me Ukrainën.

Ky qytet ka një popullsi me shumicë rusishtfolëse dhe një kryetar bashkie nga një parti pro-ruse.

Duke mbajtur tabela që shkruanin “Paqja është qëllimi” dhe “Letonia mbështet Ukrainën” dhe duke valëvitur flamujt e të dy vendeve, rreth 700 njerëz protestuan kundër pushtimit rus të Ukrainës.

21:54 3.4.2022

Rusia kërkon që të diskutohet në Këshillin e Sigurimit për masakrën në Buça

Rusia ka kërkuar që Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara të diskutojë të hënën për atë që e quajti “provokim nga radikalët ukrainas”, duke aluduar për pamjet e civilëve të vrarë në qytetin Buça në afërsi të Kievit.

“Në dritën e provokimit të hapur nga radikalët ukrainas në Buça, Rusia ka kërkuar që të thirret një takim i këshillit të sigurimit të OKB-së”, shkroi Dmitry Polansky, zëvendëspërfaqësuesi i parë i përhershëm i Rusisë në Kombet e Bashkuara, në aplikacionin e mesazheve Telegram.

Ukraina e ka akuzuar Rusinë për vrasjen e civilëve në Buça, derisa Moska i ka mohuar këto akuza.

Shfaq më shumë

XS
SM
MD
LG