Ndërlidhjet

Dezertori rus i gatshëm të dëshmojë për krimet e luftës


Dezertori rus i gatshëm të dëshmojë për krimet e luftës
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:03:55 0:00

Një ushtar rus thotë se është i gatshëm të dëshmojë për krimet e luftës, të kryera nga Rusia në Ukrainë. Sinjalizuesi Nikita Chibrin është dërguar në Ukrainë në fillim të pushtimit të shkallës së gjerë nga Rusia më 24 shkurt 2022. Pas disa muajsh në Ukrainë, Chibrin vendosi të dezertonte dhe iku në Spanjë. Ai flet për mizoritë e kryera nga trupat ruse në zonat që ishin okupuar në ditët e hershme të luftës. (Përgatitën: Trim Haliti dhe Lendi Susuri)

XS
SM
MD
LG