Ndërlidhjet

Kosova shënon Ditën Ndërkombëtare për eliminimin e dhunës seksuale gjatë luftës

Në Kosovë është shënuar Ditën Ndërkombëtare për eliminimin e dhunës seksuale në konflikt, përmes një instalacioni të vendosur në sheshin “Skënderbeu” në Prishtinë. Kjo ngjarje, nën moton “Bëhu Zëri Im” u organizua nga Qendra Kosovare për Rehabilitimin e të Mbijetuarve të Torturës. Pjesëmarrësit – përfshirë kryeparlamentaren, Vjosa Osmani dhe ish-presidentja Atifete Jahjaga – marshuan nëpër sheshet kryesore të Prishtinës deri te memoriali “Heroinat” ku vendosën lule.
Gjatë luftës së fundit në Kosovë, besohet që 20,000 mijë gra dhe burra kanë qenë viktima të dhunës seksuale.

Trego më shumë

XS
SM
MD
LG