Ndërlidhjet

Escobar në Beograd: Pres vazhdim dinamik të dialogut


I dërguari i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar.
I dërguari i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar.

I dërguari i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, tha se pret që dialogu midis Kosovës dhe Serbisë për normalizimin e marrëdhënieve, të vazhdojë “në mënyrë dinamike dhe konstruktive”.

“Kjo është e rëndësishme si për qytetarët, ashtu edhe për paqen, stabilitetin dhe përparimin e përgjithshëm në rajon”, tha Escobar.

Ai i bëri komentet në Beograd, pas takimit me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, njoftoi Presidenca serbe.

Vuçiq, në anën tjetër, tha se ka mbajtur “bisedime të rëndësishme” me diplomatin e lartë amerikan.

Në llogarinë e tij në Instagram, Vuçiq tha se është biseduar “për të gjitha zhvillimet aktuale” dhe për çështjet e hapura” në dialogun midis Beogradit dhe Prishtinës.

Ai tha se ka këmbëngulur në “zbatimin e plotë të marrëveshjeve të arritura deri më tani”, si dhe të së drejtës ndërkombëtare.

“Serbia, si vend serioz, i besueshëm dhe i përgjegjshëm, vazhdon të luftojë për ruajtjen e popullit dhe vendit të saj, duke bërë përpjekje maksimale për ruajtjen e paqes dhe stabilitetit, si dhe për përparimin e gjithë rajonit”, tha Vuçiq.

Escobar po qëndron në kryeqytetin serb një ditë pas vizitës në Kosovë.

Ai takoi edhe drejtorin e Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq.

Ky i fundit tha se Beogradi është i gatshëm për vazhdimin e negociatave me Kosovën, por se insiston edhe në zbatimin e marrëveshjeve të arritura deri më tash - para së gjithash, marrëveshjes për formimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

Për këtë asociacion, Kosova dhe Serbia kanë arritur marrëveshje në vitin 2013. Megjithatë, Gjykata Kushtetuese e Kosovës, në fund të vitit 2015, ka konstatuar se disa konkluzione në të, janë në kundërshtim me ligjet e Kosovës, por se ato mund të harmonizohen përmes një statuti.

Udhëheqësit e tanishëm në Kosovë insistojnë se asociacioni me kompetenca ekzekutive do të ishte i dëmshëm për vendin.

Në njoftimin e Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë thuhet, po ashtu, se në takimin mes Eskobarit dhe Petkoviqit u diskutua edhe për çështjen e targave të makinave dhe atë të energjisë.

Petkoviq citohet të ketë thënë se pala serbe i ka kryer të gjithë hapat nga Udhërrëfyesi për Energjinë, si dhe zotimet nga marrëveshjet tjera me Kosovën.

Petkoviq, siç thuhet në njoftimin e zyrës së tij, foli edhe për rastin e dënimit të zyrtarit të Listës Serbe në Kosovë, Ivan Todosijeviq.

Gjykata Themelore në Prishtinë e dënoi të mërkurën Todosijeviqin me një vit burgim për "përhapje të urrejtjes dhe jotolerancës".

Petkoviq tha se serbëve në Kosovë u mohohet e drejta e mendimit dhe liria e shprehjes.

Të mërkurën në Prishtinë, ai takoi presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani, kryeministrin Albin Kurti dhe përfaqësues të opozitës.

Kosova dhe Serbia, me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian dhe mbështetjen e SHBA-së, janë në negociata për normalizimin e marrëdhënieve qysh në vitin 2011.

Ato kanë arritur dhjetëra marrëveshje, por zbatimi i shumicës ka ngecur.

Takimi i fundit në nivel të lartë, përkatësisht mes Kurtit dhe Vuçiqit, është mbajtur në gusht.

Duke folur për një televizion lokal të mërkurën në Kosovë, Escobar tha se arritja e një marrëveshjeje për rrugën përpara mes Kosovës dhe Serbisë, është çështje javësh.

Pas takimeve të ndara me Escobarin, Osmani dhe Kurti thanë se Kosova është palë konstruktive në dialog dhe se ajo është e gatshme për arritjen e një marrëveshjeje me Serbinë, me në qendër njohjen reciproke.

XS
SM
MD
LG