Ndërlidhjet

Mbi 100 veta evakuohen nga Mariupoli


Natalia Usmanova, 37 vjeçe, e evakuuar nga Mariupoli.
Natalia Usmanova, 37 vjeçe, e evakuuar nga Mariupoli.

Mbi 100 persona janë evakuuar me sukses nga fabrika e çelikut Azovstal, në Mariupol të Ukrainës, konfirmoi Organizata e Kombeve të Bashkuara.

Sipas koordinatorit humanitar të OKB-së, Osnat Lubrani, shumica e të evakuuarve kanë arritur në qytetin Zaporizhja, ku po marrin ndihmë humanitare.

“Falë operacionit, 101 gra, burra, fëmijë dhe të moshuar kanë arritur të largohen më në fund nga bunkerët poshtë fabrikës Azovstal dhe të shohin dritën e Diellit pas dy muajsh”, tha Lubrani.

Qyteti port i Maripolit është i rrethuar nga forcat ruse, që kanë nisur pushtimin e Ukrainës më 24 shkurt.

Vetëm zona përreth Azovstalit mbetet ende nën kontrollin e ukrainasve.

Qindra njerëz kanë qenë të bllokuar në bunkerët nën Azovstal tash e sa javë, me mungesa ushqimesh dhe uji.

Mbi 50 veta janë evakuuar të dielën, por së paku edhe disa dhjetëra besohet se mbeten ende në bunkerë.

Zëdhënësi për çështje humanitare i Kombeve të Bashkuara, Saviano Abreu, tha të hënën se përpjekjet për t’i nxjerrë njerëzit nga Azovstali po bëhen në bashkëpunim me Komitetin Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq dhe në koordinim me zyrtarët ukrainas dhe rusë.

Vendndodhja strategjike e Mariupolit - pranë Gadishullit të Krimesë, të cilin Rusia e ka aneksuar në mënyrë jolegale nga Ukraina në vitin 2014 - e ka bërë atë objektiv të bombardimeve të furishme ruse.

Qyteti, me një popullsi prej rreth 400,000 banorësh para luftës, është shndërruar tani në gërmadhë.

XS
SM
MD
LG