Ndërlidhjet

G7: Sulmi rus ndaj Ukrainës, kërcënim për rendin botëror


Një protestë kundër veprime ushtarake ruse ndaj Ukrainës. Sofje, 24 shkurt, 2022.
Një protestë kundër veprime ushtarake ruse ndaj Ukrainës. Sofje, 24 shkurt, 2022.

Grupi i shtatë vendeve më të industrializuar (G7) e kanë quajtur pushtim rus të Ukrainës “kërcënim serioz” për rregullin botëror dhe tha se presidenti rus, Vladimir Putin e vendosi veten në anën e gabuar të historisë duke nisur një luftë në Evropë.

Deklarata e G7-ës u lëshua pas takimit virtual që liderët zhvilluan më 24 shkurt, në ditën kur Rusia nisi operacion ushtarak ndaj Ukrainës, që u dënua nga shtetet në mbarë botën.

G7 tha se është “gati të veprojë” për ndërprerjet e mundshme të furnizimit me energji dhe tha se është gati të mbështesë me ndihmë humanitare, pasi pritet të ketë një valë të refugjatëve dhe personave që do të zhvendosen.

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, mori pjesë në takimin e G7-ës, grup në të cilin bëjnë pjesë edhe Britania, Kanadaja, Franca, Gjermania, Italia dhe Japonia.

Në orët e para të mëngjesit të 24 shkurtit, Rusia njoftoi se ka nisur “një operacion ushtarak” për siç tha, “çmilitarizimin” e Ukrainës.

Shtetet e Bashkuara, Bashkimi Evropian dhe shtete në mbarë botën e kanë dënuar veprimin ushtarak rus ndaj Ukrainës dhe janë zotuar se do të vendosin sanksione të ashpra ndaj Moskës.

XS
SM
MD
LG