Ndërlidhjet

Nga lufta në paqe: Fotografitë që dëshmojnë ndryshimin e Kosovës

Sot (12 qershor) bëhen 25 vjet nga dita kur forcat paqeruajtëse të NATO-s hynë në Kosovë, duke shënuar fundin e luftës që la më shumë se 13.500 njerëz të vrarë, kryesisht shqiptarë. Mediat botërore, atëkohë, pasqyruan gëzimin e qytetarëve të Kosovës kur ata takonin për herë të parë ushtarët e misionit të KFOR-it.

Disa vende që shihen në fotografitë e qershorit 1999 duken ngjashëm edhe sot, por shumica janë transformuar krejtësisht. Por, si duken sot ato lokacione?


Shfaq më shumë

16x9 Image

Ibrahim Berisha

Ibrahim Berisha është kameraman dhe montazhier i Radios Evropa e Lirë në Prishtinë.

16x9 Image

Shkelqim Hysenaj

Shkelqim Hysenaj është producent ekzekutiv i Radios Evropa e Lirë në Prishtinë.

XS
SM
MD
LG