Ndërlidhjet

'99: Si i menaxhoi Perëndimi rusët në Aeroportin e Prishtinës?


'99: Si i menaxhoi Perëndimi rusët në Aeroportin e Prishtinës?
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:11:00 0:00

Në një kthesë të papritur të ngjarjeve në qershor të 1999-ës, forcat ruse u futën në Kosovë dhe okupuan Aeroportin e Prishtinës, në ditën kur misioni paqeruajtës i KFOR-it po përgatitej po ashtu të hynte në vendin, ku sapo kishte përfunduar lufta. Incidenti i rriti tensionet mes dy fuqive rivale - Rusisë dhe NATO-s. (Kontribuuan: Arton Konushevci & Bujar Tërstena)

XS
SM
MD
LG