Ndërlidhjet

Mariupoli, 31 mars, 2022
Mariupoli, 31 mars, 2022

Pushtimi rus i Ukrainës

Rusia ka nisur pushtimin e paprovokuar të Ukrainës më 24 shkurt. Presidenti rus, Vladimir Putin, e ka cilësuar si "operacion special". Perëndimi e ka dënuar ashpër pushtimin dhe ka vendosur një varg sanksionesh të rënda kundër Rusisë.

  • Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, urdhëroi një “operacion ushtarak” në Ukrainë, në orën 5:55 të mëngjesit të 24 shkurtit, 2022. Disa minuta më vonë pasuan granatimet e para.
  • Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, shpalli gjendje lufte në vend.
  • Shtetet e Bashkuara, Bashkimi Evropian dhe NATO-ja e dënuan sulmin dhe u zotuan se do ta mbajnë Rusinë përgjegjëse.
  • Më 21 shkurt, presidenti rus, Vladimir Putin, ka marrë vendim për njohjen e rajoneve separatiste të Ukrainës, Donjeck dhe Luhansk, si shtete të pavarura, dhe ka urdhëruar vendosjen e forcave ruse në ato territore. Perëndimi e ka dënuar fuqishëm këtë veprim, duke e cilësuar si uvertyrë për pushtim të plotë.
  • Rusia ka grumbulluar më shumë se 150,000 forca të armatosura dhe pajisje të rënda ushtarake në kufijtë me Ukrainën - gjë të cilën NATO-ja e ka përshkruar si grumbullimin më të madh ushtarak në kontinentin evropian që nga fundi i Luftës së Ftohtë.
  • Udhëheqësi rus po përpiqet të parandalojë anëtarësimin e Ukrainës në NATO - gjë të cilën e ka cilësuar si kërcënim ekzistencial - dhe të ndalojë zgjerimin e aleancës perëndimore drejt lindjes.
10:28 24.2.2022

Lëkunden tregjet

Çmimet e naftës u rritën në mbi 100 dollarë për fuçi dhe tregjet globale të aksioneve ranë, pas raportimeve se Rusia ka nisur sulm të shkallës së gjerë kundër Ukrainës.

Çmimet e arit dhe jenit japonez - që konsiderohen si "streha të sigurta" gjatë pasigurive globale - u rritën po ashtu.

10:35 24.2.2022

Disa udhëheqës të Ballkanit dënojnë sulmin rus

Udhëheqës të Kosovës, Shqipërisë, Malit të Zi, Kroacisë dhe Bosnje e Hercegovinës e dënuan operacionin ushtarak të Rusisë në Ukrainë, që nisi në orët e para të 24 shkurtit.

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, tha se populli i Kosovës mbështet popullin e Ukrainës, teksa përballet me “pasojat e një lufte të paprovokuar, si rezultat i agresionit rus”.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se "invazioni rus" në Ukrainë është agresioni më i madh ushtarak që nga përfundimi i Luftës së Dytë Botërore.

“Në këto çaste të trishta për Evropën dhe jo vetëm, ne solidarizohemi me popullin e Ukrainës", tha mes tjerash Kurti.

  • Për më shumë lexoni këtu.
10:42 24.2.2022

Raportet e para për viktima

Ministria e Brendshme e Ukrainës tha se shtatë ushtarë të saj u vranë nga sulmet ajrore të ushtrisë ruse dhe se 15 të tjerë u plagosën.

"Mjetet e mbrojtjes ajrore të Forcave të Armatosura të Ukrainës janë goditur", citoi agjencia e lajmeve Interfax ministrinë ukrainase.

Video: Pamje nga Kievi mëngjesin e 24 shkurtit:

Në kryeqytetin e Ukrainës, Kiev, dëgjohen sirena
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:00:30 0:00

10:51 24.2.2022

Tym e zjarr nga bombardimet, raketa të hedhura në rrugë, banorë me valixhe duke u larguar... Shikojini fotografitë që ka mbledhur REL.

Shfaq më shumë

XS
SM
MD
LG