Ndërlidhjet

Kosova me lumenj të degraduar e pa harta të rrezikut nga vërshimet


Kosova me lumenj të degraduar e pa harta të rrezikut nga vërshimet
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:07:10 0:00

Ditë më parë disa qytete të Kosovës u përballën me vërshime që dëmtuan qindra shtëpi, në veçanti në Skenderaj, Mitrovicë të Jugut, Mitrovicë të Veriut, Zubin Potok, Klinë dhe Istog. Këto vërshime, sipas ekspertëve, kanë pasur intensitet më të lartë për shkak të degradimit të shtretërve të lumenjve, si dhe për shkak të mungesës së planifikimit hapësinor. Por, pavarësisht se vërshimet janë shpeshtuar, Kosova ende nuk ka një hartë që specifikon vendet që janë të rrezikuara nga vërshimet.

XS
SM
MD
LG