Ndërlidhjet

Kosova: Ndalimi i policëve dhe qytetarëve, veprim shovinist i Serbisë


Kosova: Ndalimi i policëve dhe qytetarëve, veprim shovinist i Serbisë
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:03:03 0:00

Në dy ditët e fundit institucionet e Serbisë kanë ndaluar dhjetë zyrtarë policorë të Kosovës, përfshirë zëvendësdrejtorin e përgjithshëm, Dejan Jankoviq. Pas intervistimit, përveç zëvendësdrejtorit Jankoviq, policët e tjerë janë liruar. Por, probleme pati edhe për rreth 1.500 qytetarë të Kosovës që për më shumë se 20 orë u ndaluan në pikat kufitare të Serbisë me Kroacinë dhe Hungarinë. Qeveria e Kosovës këto veprime po i cilëson hakmarrje e Serbisë ndaj mbështetjes nga Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës për anëtarësimin e Kosovës në këtë organizatë.

XS
SM
MD
LG