Ndërlidhjet

Mbyllja e kutive të votimit

Si u zhvillua procesi zgjedhor?

Të nderuar lexues, këtu e përmbyllim mbulimin e drejtpërdrejtë të procesit të zgjedhjeve lokale në Kosovë.

Radio Evropa e Lirë ju falënderon që qëndruat me ne!

Vazhdoni të na ndiqni në www.evropaelire.org; në radio në emisionet e orës 09:00, 12:00, 16:00 dhe 21:00; si dhe në rrjetet sociale Facebook e Twitter.

21:18 22.10.2017

Prokurori i Shtetit: 5 persona janë ndaluar

Prokurori i Shtetit, ka njoftuar se gjatë ditës së zgjedhjeve, deri në orën 19:00, janë raportuar tri raste me pesë persona të ndaluar, lidhur me procesin zgjedhor.

“Dy persona janë ndaluar si të dyshuar për kryerje të veprës penale ‘Dhënia ose marrja e ryshfetit në lidhje me votimin’", si dhe "një person është ndaluar me dyshimin për kryerje të veprës penale, ‘Asgjësimi i dokumenteve të votimit’”, thuhet në komunaikatën e Prokurorit të Shtetit.

Dy persona të tjerë, sipas Prokurorit të Shtetit, janë ndaluar si të dyshuar për kryerje të veprave penale “keqpërdorimi i detyrës zyrtare gjatë zgjedhjeve dhe keqpërdorimi i drejtës së votimit”.

Prokuroria apo ashtu njofton se në Mitrovicë të Jugut, janë ndaluar 6 persona, të dyshuar se kanë kryer veprën penale “Asgjësim i dokumenteve të votimit”. Këta të fundit, me vendim të prokurorit, janë liruar në procedurë të rregullt.

20:55 22.10.2017

Policia: 14 incidente gjatë procesit zgjedhor

Policia e Kosovës, përmes një komunikate por medie, ka vlerësuar se “në aspektin e sigurisë në përgjithësi procesi zgjedhor ka kaluar i qetë dhe pa incidente madhore, të cilat në një mënyrë apo tjetër nuk kanë ndikuar në mbarëvajtjen e procesit zgjedhor”.

Megjithatë, Policia e Kosovës ka njoftuar se në gjithë territorin e vendit “janë evidentuar disa raste penale, si dhe 14 incidente të natyrave të ndryshme, të cilat Policia e Kosovës i ka trajtuar dhe menaxhuar me sukses sipas procedurave të parapara ligjore”.

Lidhur me këto raste, në cilësinë e personave të dyshuar, me vendim të prokurorëve kompetentë, janë ndaluar pesë persona.

20:23 22.10.2017

PDK dhe LDK pretendojnë se prijnë në disa komuna

Pas mbylljes së procesit të zgjedhjeve, sikurse edhe në proceset e kaluara, partitë politike kanë nxituar me paraqitjen e rezultateve, sipas pretendimeve të tyre. Partia Demokratike e Kosovës dhe Lidhja Demokratike e Kosovës, ishin të parat që përmes konferencave për gazetarë i shpallën pretendimet e tyre rreth rezultateve preliminare.

Partia Demokratike e Kosovës pretendon se në total, është rikonfirmuar se mbetet partia më e madhe në Kosovë. Sipas deputetes, Blerta Deliu Kodra, e cila është paraqitur në një konferencë për media, duke iu referuar vetëm rezultateve në komunat e mëdha, PDK aktualisht është e para në Prizren, Mitrovicë dhe Ferizaj. Kurse rezultate të mira, ajo ka thënë se ka shënuar edhe në Gjakovë, Gjilan, Suharekë dhe Podujevë.

Në një konferencë për medie të Lidhjes Demokratike të Kosovës, kryetari i kësaj partie, Isa Mustafa, ka thënë se ka shpresë se rreth gjysmën e komunave të Kosovës, do të qeverisen nga kjo parti.

Do të kemi mbi 15 komuna ose gjysmën e komunave, të cilat janë më shumicë shqiptare në Kosovës, të cilat do të drejtohen nga LDK-ja. Po ashtu, sigurisht që do të hyjmë në balotazh edhe në Novobërdë, meqenëse edhe atje nuk kanë alternativë tjetër përpos kandidatit tonë për kryetar”, ka thënë Mustafa.

19:53 22.10.2017

Mbyllja e vendvotimeve

Në orën 19:00 janë mbyllur qendrat e votimeve për zgjedhjet lokale në Kosovë.

Zgjedhjet kanë kaluar qetë, me disa parregullsi, të cilat nuk e dëmtojnë procesin.

Mbyllja e vendvotimeve
Ju lutem prisni
Embed

No media source currently available

0:00 0:01:41 0:00

Shfaq më shumë

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG