Ndërlidhjet

Si u "mashtruan" forcat ruse në kundërofensivën e Ukrainës?


Si u "mashtruan" forcat ruse në kundërofensivën e Ukrainës?
Ju lutem të prisni

No media source currently available

0:00 0:04:18 0:00

Shpejtësia dhe efikasiteti i kundërofensivës së Ukrainës në rajonin verilindor të Harkivit erdhi si befasi e madhe për ushtrinë ruse. Ukraina bëri çmos ta mbante të fshehtë kundërofensivën e saj, përfshirë mashtrimin e qëllimshëm të forcave ruse për manovrat e saj ushtarake. Radio Evropa e Lirë ka biseduar me disa prej ushtarëve të përfshirë, të cilët kanë përshkruar taktikat e tyre. (Përgatitën: Trim Haliti dhe Lendi Susuri)

XS
SM
MD
LG