Ndërlidhjet

Votohet Qeveria Hoti, Kurti e quan të paligjshme


Kryeministri i ri i Kosovës, Avdullah Hoti.

Përmbledhja

 • Deputetët e Kuvendit të Kosovës, me 61 vota për, kanë votuar qeverinë e re të udhëhequr nga Avdullah Hoti.
 • Presidenti Thaçi kishte mandatuar Avdullah Hotin nga Lidhja Demokratike e Kosovës për kryeministër të Kosovës, pasi përmes mocionit të mosbesimit ishte rrëzuar Qeveria Kurti.
 • Lëvizja Vetëvendosje, fituese e zgjedhjeve të 6 tetorit, kishte dërguar në Gjykatën Kushtetuese dekretin e presidentit.
 • Më 28 maj, Gjykata Kushtetuese i dha të drejtë presidentit Thaçi për mandatarin e qeverisë së re.
 • Lëvizja Vetëvendosje ka kundërshtuar formimin e qeverisë së re dhe ka kërkuar zgjedhje të reja.
 • Shkarkimi i ministrit të Brendshëm Agim Veliu dhe heqja e tarifës 100 % ndaj Serbisë pa reciprocitet, u bënë shkaktare të prishjes së koalicionit LVV-LDK pas më pak se 50 ditësh.
11:38 3.6.2020

Fillon seanca për votimin e qeverisë së re, Vjosa Osmani nuk e udhëheq seancën

Në Kuvendin e Kosovës ka filluar seanca e jashtëzakonshme në të cilën pritet të votohet qeveria e re e drejtuar nga Avdullah Hoti i LDK-së.

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, nuk është duke e udhëhequr seancën.

Seancën është duke e udhëhequr nënkryetari i Kuvendit të Kosovës, Kujtim Shala.

Në nisje të seancës, Shala ka thënë se Vjosa Osmani nuk ka pranuar të udhëheq seancën. Njëjtë sipas Shalës ka vepruar edhe Arbërie Nagavci e Vetëvendosjes e që është po ashtu nënkryetare e Kuvendit të Kosovës.

Një ditë para seancës në deklarime për media, kryetarja e Kuvendit të Kosovës, njëherësh nënkryetare e LDK-së, Vjosa Osmani tha se do të ishte e udhës krijimi i një qeverie teknike me mandat 6-9 muaj e më pas vendi të shkojë në zgjedhje parlamentare.

Në këtë seancë pritet që të votohet qeveria e re që në kuadër të saj ka AAK-në, Nismën Socialdemokrate dhe partitë joshumicë.

11:51 3.6.2020

Avdullah Hoti prezanton planin qeverisës

I mandatuari për kryeministër të ri të Kosovës, Avdullah Hoti, ka prezantuar planin e tij qeverisës në nisje të seancës së Kuvendit të Kosovës.

Hoti ka thënë se qeveria që ai do të drejtojë do të ketë dy prioritete kryesore; e para luftimi i pandemisë së koronavirusit të ri dhe i dyti, rimëkëmbja ekonomike.

Duke folur për prioritetet, Hoti tha se së bashku me partnerët e tjerë qeverisës do të kujdesen edhe për prioritetet e tjera si forcmimi i shtetit, avancimi i demokracisë, luftimi i korrupsionit, zhvillimi ekonomik, marrja e përgjegjësive kushtetuese për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë me përfshirje të Bashkimit Evropian dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

“Kjo qeveri do të promovojë dhe mbrojë sovranitetin e vendit si një tërësi e pandashme”, deklaroi Hoti.

Sa i takon rimëkëmbjes ekonomike, Hoti tha se do të krijohet fondi për rimbëkëmbje ekonomike, pasi sipas tij, dëmet nga pandemia e koronavirusit të ri mund të jenë të paparashikueshme.

Hoti ka premtuar mbështetje për bizneset për të tejkaluar krizën ekonomike që ka shkaktuar pandemia.

12:27 3.6.2020

Përbërja e kabinetit qeveritar të qeverisë Hoti

 • Avdullah Hoti, kryemnistër
 • Besnik Tahiri, zëvendëskryeministër i parë
 • Driton Selmanaj, zëvendëskryeministër
 • Albulena Bala – Halimi, zëvendëskryeministre
 • Goran Rakiq, zëvendëskryeministër dhe ministër i Pushtetit Lokal
 • Hykmete Bajrami, ministre e Financave
 • Besjan Mustafa, ministër i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural
 • Vlora Dumoshi, ministre e Kulturës, Rinisë dhe Sporteve
 • Anton Çuni, mbetet ministër i Mbrojtjes
 • Arban Abrashi, ministër i Infrastrukturës dhe Ambientit
 • Agim Veliu, ministër i Punëve të Brendshme
 • Armend Zemaj, ministër i Shëndetësisë
 • Blerim Kuçi , ministër i Zhvillimit Ekonomik
 • Selim Selimi, ministër i Drejtësisë
 • Meliza Haradinaj – Stublla, ministre e Punëve të Jashtme dhe Diasporës
 • Ramë Likaj, ministër i Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit
 • Skënder Reçica, ministër i Punës dhe Mirëqënies Sociale
 • Vesel Krasniqi, ministër i Tregtisë dhe Industrisë
 • Dalibor Jevtiq, ministër për Kthim dhe Komunitete
 • Enis Kervan, ministër i Zhvillimit Rajonal
12:27 3.6.2020

Vendimi që i hapi rrugë seancës sot

Seanca e sotme e Kuvendit të Kosovës pason vendimin e Gjykatës Kushtetuese të Republikës, duke e cilësuar si të ligjshme dekretin e presidentit Hashim Thaçi, për të mandatuar Avdullah Hotin si kandidat për formimin e qeverisë së re.

Cilat ishin reagimet në rrjetet sociale mbi këtë vendim?

Si u prit vendimi i Gjykatës Kushtetuese?
Ju lutem të prisni

No media source currently available

0:00 0:02:45 0:00

Trego më shumë

XS
SM
MD
LG