Ndërlidhjet

Aftësohen në Kosovë, punësohen në BE


 Aftësohen në Kosovë, punësohen në BE
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:05:14 0:00

Në Kosovë janë shtatë shkolla profesionale që financohen nga shteti dhe që ofrojnë trajnime në profesione të ndryshme: nga instalues elektrik deri te zdrukthëtar apo kamerier. Qindra të aftësuar dalin çdo vit prej tyre, por udhëheqësit e qendrave thonë se shumë nga ta synojnë tregun e BE-së për punë. Kosova, ka vite, që përballet me mungesë punëtorësh në disa sektorë.

XS
SM
MD
LG