Ndërlidhjet

Kadyrov tani thotë se nuk do të largohet nga pushteti


Lideri çeçen, Ramzan Kadyrov.

Ramzan Kadyrov, udhëheqësi i rajonit çeçen të Rusisë, është tërhequr nga deklarata e tij e fundit, ku tha se do të marrë një pushim "të pacaktuar dhe të gjatë" nga posti i tij.

Kadyrov shkroi në Telegram më 5 shtator se deklaratën që e bëri dy ditë më parë për dorëheqjen e tij të mundshme, e kishte bërë "për të kontrolluar mendimin tuaj".

45-vjeçari Kadyrov ka qeverisur republikë ruse të Çeçeninsë që nga viti 2007 dhe është udhëheqësi më jetëgjatë i një rajoni rus.

Më 3 shtator, Kadyrov shkroi se pas 15 vjetësh si udhëheqës rajonal në Rusi "ka ardhur koha ime”.

Sidoqoftë, në postimin e tij të fundit në Telegram, Kadyrov shkroi se pasi mori vesh se një politikan rus i paidentifikuar shërbeu si lider rajonal për 27 vjet, "vendosi ta mposhtë atë rekord".

Nën sundimin e tij, rajoni është akuzuar për shkelje masive të të drejtave të njeriut.

Kadyrov në mars thuhet se udhëtoi për në Ukrainë, ku besohet se anëtarët grupit të tij luftojnë përkrah forcave të rregullta ruse.

Njësitë paramilitare çeçene gjerësisht konsiderohen si forca të frikshme ushtarake. Në të kaluarën janë dislokuar, gjoja me autorizimin e Qeverisë, në lindje të Ukrainës, por edhe në shtetet e tjera si Siria.

XS
SM
MD
LG