Ndërlidhjet

Lufta 100 vjeçare e grave afgane për të drejtat e tyre


Lufta 100 vjeçare e grave afgane për të drejtat e tyre
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:07:47 0:00

Kur Afganistani ka shpallur pavarësinë nga Britania 100 vjet më parë, disa gra kanë fituar po ashtu liri të reja, duke përfshirë qasjen në edukim. Mirëpo regjimet e së ardhmes kanë qenë ekstreme, kanë shtypur dhe më pas kanë promovuar të drejtat e grave. Tani kur janë duke u zhvilluar bisedime me talibanët, ekziston një frikë se edhe një herë, liritë e fituara me shumë vështirësi, mund të cenohen. (Përgatiti: Krenare Cubolli)

XS
SM
MD
LG