Ndërlidhjet

Ministria ruse: Lviv u godit me raketa precize


Pamje nga qyteti Lviv pas sulmit nga Rusia

Rusia goditi objektivat ushtarake në qytetin perëndimor të Ukrainës, Lviv, me raketa me precizion të lartë, tha të dielën Ministria ruse e Mbrojtjes.

Rusia goditi një depo karburanti që përdorej nga forcat ukrainase pranë Lvivit me raketa me rreze të gjatë veprimi për të goditur një fabrikë në qytet që po përdorej për të riparuar sistemet kundërajrore, dhe stacionet e radarëve, tha ministria.

“Forcat e armatosura të Federatës Ruse vazhdojnë veprimet sulmuese si pjesë e operacionit special ushtarak”, tha në një deklaratë zëdhënësi i ministrisë Igor Konashenkov.

Ministria tregoi video të sulmeve me raketa në Lviv.

Zyrtarët në Lviv, vetëm 60 km nga kufiri me Poloninë anëtare të NATO-s, thanë se njerëz ishin plagosur në sulmet me raketa.

Rusia përdori gjithashtu raketa me rreze të gjatë me bazë nga deti për të shkatërruar një arsenal të raketave S-300 dhe sisteme raketore anti-ajrore BUK pranë Kievit, tha ministria.

Forcat ruse shkatërruan gjithashtu një numër dronësh, tha ai.

Për t’u informuar rreth zhvillimeve më të fundit lidhur me Ukrainën, ndiqeni blogun tonë.

XS
SM
MD
LG