Ndërlidhjet

Një muaj paraburgim edhe për të dyshuarin e pestë për dhunimin e 11-vjeçares


Ilustrim.

Gjykata Themelore në Prishtinë i ka caktuar masë paraburgimi prej një muaji, të dyshuarit të pestë për dhunimin e një 11-vjeçareje ditë më parë në kryeqytetin e Kosovës.

I pandehuri me inicialet SH.K është ndaluar nga Policia e Kosovës pak kohë pas raportimit të rastit te autoritetet e sigurisë.

Masë e njëjtë e paraburgimit prej një muaji u është caktuar edhe katër të dyshuarve të tjerë me inicialet: G.R, G.J, XH.S dhe E.R.

Rasti i dhunimit dyshohet se është kryer në një park të qytetit më 27 gusht.

Shoqëria civile dhe shumë qytetarë kanë shprehur mllef lidhur me këtë rast dhe më 30 e 31 gusht janë organizuar dy protesta në Prishtinë me kërkesa për mbrojtje të grave dhe luftim të dhunës ndaj tyre.

Me thirrje të ngjashme është protestuar edhe verën e kaluar.

Asokohe, shkas është bërë vrasja e një 18-vjeçareje në Ferizaj, pas dyshimeve se është dhunuar në mënyrë sistematike.

Të dhënat e Policisë së Kosovës tregojnë për dhjetëra raste të dhunës seksuale, të raportuara çdo vit.

“Dhunuesit duhet të dihen”
Ju lutem të prisni

No media source currently available

0:00 0:03:11 0:00

Sipas Rrjetit të Grave të Kosovës, numri më i madh i viktimave të kësaj dhune janë vajza të moshës 13 deri në 16-vjeçare.

Kodi Penal i Kosovës parasheh dënime nga 2 deri në 15 vjet burgim për
dhunime e sulmet tjera seksuale.

XS
SM
MD
LG