Ndërlidhjet

Mes kundërshtimit të Serbisë, OKB-ja miraton rezolutën për gjenocidin në Srebrenicë


Mes kundërshtimit të Serbisë, OKB-ja miraton rezolutën për gjenocidin në Srebrenicë
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:03:44 0:00

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara miratoi rezolutën, sipas së cilës 11 Korriku shpallet Ditë Ndërkombëtare e Përkujtimit të Viktimave të Gjenocidit në Srebrenicë. Ndër tjerash kjo rezolutë dënon mohimin e gjenocidit dhe madhërimin e kriminelëve të luftës. Miratimi i kësaj rezolute u kundërshtua nga Serbia, derisa shtetet nismëtare, thanë se ajo nuk është kundër asnjë shteti, por shënjestron kryesit e gjenocidit.

XS
SM
MD
LG