Ndërlidhjet

Nëna e ish-ushtarit ukrainas ndihmon në përballimin e traumave të luftës


Nëna e ish-ushtarit ukrainas ndihmon në përballimin e traumave të luftës
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:02:52 0:00

Lyudmila Menyuk, një veterane e luftës së Ukrainës kundër pushtimit rus, tani po i ndihmon familjet e ushtarëve përmes ofrimit të terapisë psikologjike. Ajo u ofron atyre mirëkuptimin dhe mbështetjen që do të kishte dashur për djalin e saj, Stanislav Menuyk, i cili vdiq në vitin 2014 si ndihmës në një mision luftarak në rajonin e Donbasit. “Malva”, siç njihet me nofkën e saj, iu bashkua ushtrisë në vitin 2016 për t’u hakmarrë për djalin e saj. Pasi u plagos dhe u lirua dy herë, ajo tani i ndihmon të tjerët të shërohen nga traumat e luftës. (Përgatitën: Shkelqim Hysenaj dhe Bujar Tërstena)

XS
SM
MD
LG