Ndërlidhjet

Një vit nga shkatërrimi i digës: Ukraina ende vuan pasojat e përmbytjeve


Një vit nga shkatërrimi i digës: Ukraina ende vuan pasojat e përmbytjeve
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:02:33 0:00

Teksa ka kaluar një vit që kur shpërtheu diga e Nova Kavokës, duke shkaktuar përmbytje masive, ajo po vazhdon të nxjerrë probleme. Shumë objekte po shemben dhe rrezikojnë të prishen për shkak të rrëshqitjes së dheut dhe mungesës së ngrohjes në ndërtesa. Ukraina akuzoi Rusinë për sabotim të qëllimshëm të digës, të cilën e kishte okupuar. Zyrtarët rusë pohuan se Ukraina ishte përgjegjëse për incidentin. (Përgatiti: Trim Haliti)

XS
SM
MD
LG