Ndërlidhjet

Orban do të marrë pjesë në varrimin e Gorbachevit, nuk ka plan ta takojë Putinin


Presidenti rus, Vladimir Putin diskuton me kryeministrin hungarez, Viktor Orban përpara një konference të përbashkët shtypi. Budape, 17 shkurt 2015.
Presidenti rus, Vladimir Putin diskuton me kryeministrin hungarez, Viktor Orban përpara një konference të përbashkët shtypi. Budape, 17 shkurt 2015.

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, do të udhëtojë në Moskë më 3 shtator për të marrë pjesë në varrimin e ish-liderit sovjetik, Mikhail Gorbachev, tha zyra e tij.

Orban nuk pritet që të takojë presidentin rus, Vladimir Putin, gjatë udhëtimit të tij në Moskë, raportuan mediat ruse duke cituar zëdhënësin e Kremlinit, Dmitry Peskov.

"Me sa dimë, ai do të fluturojë vetëm për t'i thënë lamtumirën e fundit Gorbachevit. Nuk ka pasur dëshira për takime", i tha Peskov agjencisë shtetërore të lajmeve, RIA Novosti.

Para luftës në Ukrainë, Orban kishte marrëdhënie të ngushta me Putinin dhe Hungaria është i vetmi vend evropian që ka rritur furnizimet e gazit nga Rusia që nga fillimi i konfliktit.

Putini nuk do të marrë pjesë në varrimin e Gorbachevit për shkak të agjendës së ngjeshur, tha Kremlini më 1 shtator.

Mikhail Gorbachev, vdiq në moshën 91-vjeçare.

Ai ishte i njohur për hapjen e Bashkimit Sovjetik dhe për afrimin e tij me Perëndimin.

XS
SM
MD
LG