Ndërlidhjet

Presidenti i Haitit u shqye me plumba, thotë gruaja e tij


Presidenti i vrarë i Haitit, Jovenel Moise, dhe gruaja e tij, Martine.
Presidenti i vrarë i Haitit, Jovenel Moise, dhe gruaja e tij, Martine.

E veja e plagosur e presidentit të Haitit tha se vrasësit “e shqyen” burrin e saj me plumba.

Martine Moise tha se sulmi ndodhi aq shpejt, saqë burri i saj, Jovenel, “nuk ishte në gjendje të thoshte asnjë fjalë të vetme”.

Presidenti Moise u vra më 7 korrik në rezidencën e tij në kryeqytetin Port-au-Princ.

Policia haitiane tha se një grup prej 28 mercenarësh të huaj vrau presidentin.

Zonja Moise gjithashtu u plagos në sulm dhe u dërgua në Majami për mjekim.

Të shtunën, ajo postoi një mesazh me zë në faqen e saj në Twitter, duke u zotuar se do të vazhdojë punën e tij.

Një numër i njerëzve konfirmuan se është gruaja e presidentit.

“Sa hap e mbyll sytë, mercenarët hynë në shtëpinë time dhe shqyen burrin tim me plumba”, tha ajo, teksa përshkroi momentin kur sulmuesit vranë burrin e saj.

“Ky akt nuk ka emër, sepse duhet të jesh një kriminel i pakufishëm për të vrarë një president si Jovenel Moise, madje pa i dhënë mundësinë të thotë një fjalë të vetme”, tha zonja Moise.

Ajo sugjeroi se burri i saj u bë shënjestër për arsye politike dhe përmendi një referendum për ndryshimet në Kushtetutë, i cili do të mund t'i jepte presidentit më shumë pushtet.

Moise, 53 vjeç, ka qenë president i Haitit - vendit më të varfër në dy Amerikat - qysh në vitin 2017.

Ai është përballur me akuza për korrupsion dhe është sfiduar nga disa protesta anti-qeveritare.

Newsletter

Gjithçka që duhet të dini për temën më të diskutuar të javës jua sjellim të enjteve në tre minuta. Regjistrohuni për t'u informuar të parët!

XS
SM
MD
LG