Ndërlidhjet

Këto janë pronat e pretenduara të hebrenjve në Prishtinë


Këto janë pronat e pretenduara të hebrenjve në Prishtinë
Ju lutem të prisni

No media source currently available

0:00 0:07:10 0:00

Autoritetet në Kosovë ende nuk kanë nisur procedurat për zbatimin e zotimit të dhënë në Uashington lidhur me kthimin e pronave pa trashëgimi nga periudha e Holokaustit, si dhe të pronave të hebrenjve që nuk i ka kërkuar askush. Profesori i së drejtës ndërkombëtare Enver Hasani thotë se rikthimi i pronave nuk është dhuratë por detyrim ligjor. Radio Evropa e Lirë ka vizituar disa nga këto prona të pretenduara dhe ka biseduar me njërin prej pretenduesve, Nexhat Konfortin, i cili aktualisht ndodhet në Beograd, por jeton në Izrael. (Kontribuuan: Gordana Qosiq dhe Sonja Goçanin)

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG