Ndërlidhjet

Veteranët protestojnë kundër aktakuzave të Speciales


Veteranët protestojnë kundër aktakuzave të Speciales
Ju lutem të prisni

No media source currently available

0:00 0:00:54 0:00

Veteranët e ish-Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) kanë protestuar në të gjitha qytetet e Kosovës për të kundërshtuar akuzat e ngritura për krime lufte ndaj presidentit Hashim Thaçi dhe kryetarit të Partisë Demokratike të Kosovës Kadri Veseli. Aktakuzat janë ngritur nga Zyra e Prokurorit Special me seli në Hagë. Kryetari i veteranëve Hysni Gucati ka thënë së akuzat e ngritura nga Gjykata Speciale në Hagë janë bërë me ndihmën e Serbisë dhe se ajo gjykatë duhet të zhbëhet sepse është e njëanshme dhe vetëm kundër UÇK-së. Kjo protestë vjen disa ditë para intervistimit të presidentit Thaçi nga Prokuroria në Hagë. Veteranët kanë protestuar në të gjitha qytetet e Kosovës, siç kanë thënë, me nga 99 protestues për të respektuar rregullat e distancës fizike.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG