Ndërlidhjet

Lavrov bën vizitën e parë në Kinë që prej nisjes së luftës në Ukrainë


Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov.
Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov.

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, arriti në Kinë të mërkurën, në vizitën e tij të parë tek aleatja kryesore e Rusisë, që prej se Moska nisi pushtimin e paprovokuar të Ukrainës muajin e kaluar.

Ai u takua me ministrin e Jashtëm rus, Wang Yi, në provicën kineze Anhui, raportoi transmetuesi shtetëror kinez CGTN.

Kryediplomati rus po ashtu pirtet të marrë pjesë në një sërë takimesh të organizuara nga Kina për të diskutuar për mënyrat për ta ndihmuar Afganistanin. Diplomatët nga Shtetet e Bashkuara dhe shtetet fqinje të Afganistani, po ashtu pritet të marrin pjesë në këto takime.

Por, lufta e Rusisë në Ukrainë ka gjasë që të jetë temë e këtyre takimeve.

Për dallim nga shumë shtete perëndimore, Kina ka refuzuar që ta dënojë pushtimin rus të Ukrainës.

Pekini ka thënë se ministri i Jashtëm, Wang Yi, do t’i takojë së bashku të gjithë përfaqësuesit.

Për t’u informuar rreth zhvillimeve më të fundit lidhur me Ukrainën, ndiqeni blogun tonë.

XS
SM
MD
LG