Ndërlidhjet

Kosovë: Dhjetë raste të reja me COVID-19


Një punëtor shëndetësor pastron dorezat, para se të kryejë një test me metodën PCR. Fotografi nga arkivi.

Autoritetet shëndetësore në Kosovë njoftuan se janë regjistruar dhjetë raste të reja me koronavirus.

Sipas të dhënave të Ministrisë së Shëndetësisë, kjo shifër e rasteve të reja doli pas testimit të 2.143 mostrave.

Në 24 orët paraprak gjithashtu janë shëruar edhe 16 pacientë.

Sipas të dhënave të fundit, që prej marsit të vitit 2020 e deri më 6 korrik, 2021, Kosova ka regjistruar 107.810 raste me COVID-19. Prej tyre, 2.161 persona kanë vdekur dhe 105.397 pacientë janë shëruar.

Raste aktive janë 152.

Ministria e Shëndetësisë po ashtu njoftoi se gjatë 24 orëve paraprake, 13.397 persona janë vaksinuar kundër koronavirusit.

Në Kosovë, fushata e vaksinimit kundër COVID-19 ka nisur në fund të marsit dhe deri më 6 korrik janë vaksinuar 219.885 persona, ku 52.975 prej tyre janë vaksinuar plotësisht.

XS
SM
MD
LG