Ndërlidhjet

Pse duhet të regjistrohen makinat në RKS?


Pse duhet të regjistrohen makinat në RKS?
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:03:51 0:00

Të gjithë pronarët e makinave që kanë targa serbe me emrat e qyteteve të Kosovës, kanë 61 ditë afat për riregjistrimin e tyre në RKS – Republika e Kosovës. Këto targa, që lëshohen nga autoritetet e Serbisë, konsiderohen ilegale në Kosovë. Të dyja vendet kanë marrëveshje për këtë çështje, por ajo nuk është zbatuar asnjëherë në përpikëri. Çfarë përfitime do të sjellë riregjistrimi? *Ky material është publikuar më 30 korrik, një ditë para hyrjes në fuqi të vendimit të Qeverisë së Kosovës për targat dhe dokumentet serbe. Më 1 gusht, Qeveria ka vendosur të pezullojë implementimin e këtij vendimi deri më 1 shtator.

XS
SM
MD
LG