Ndërlidhjet

Rusia shpall armëpushimin në Mariupol


Mariupol, 29 mars 2022.
Mariupol, 29 mars 2022.

Ministria ruse e Mbrojtjes ka njoftuar për një armëpushim në qytetin e rrethuar të Mariupolit në Ukrainë, duke filluar nga mëngjesi i së enjtes, për të lejuar evakuimin e civilëve.

“Që ky operacion humanitar të ketë sukses, ne propozojmë që të kryhet me pjesëmarrjen e drejtpërdrejtë të komisionarit të Lartë të OKB-së për Refugjatë dhe të Komitetit Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq”, tha ministria në një deklaratë të cituar nga AFP-ja të mërkurën.

Korridori humanitar nga Mariupoli në Zaporizhia - përmes qytetit Berdiansk që kontrollohet nga Rusia - do të hapet mëngjesin e së enjtes.

Autoritetet e Ukrainës nuk e kanë komentuar ende këtë njoftim.

Përpjekjet e mëparshme për të vendosur një armëpushim në Mariupol kanë dështuar, mes akuzave për sulme nga të dyja palët.

Rusia është akuzuar, gjithashtu, se ka zhvendosur me forcë mijëra civilë në Rusi ose në zonat e kontrolluara nga Rusia.

Njoftimi u bë pasi fotot e reja satelitore treguan shkatërrimin e shkaktuar nga granatimet.

Imazhet e publikuara nga kompania e vëzhgimit të Tokës, Maxar, treguan se zonat e banuara janë kthyer në gërmadha. Këto imazhe kanë vënë në pah topat e artilerisë ruse në pozicionet e qitjes në periferi të qytetit.

XS
SM
MD
LG